Zmiany w KPiR od 2020 roku

Co się zmieni w książce przychodów i rozchodów 2020 r.

Książkę Przychodów i Rozchodów czekają zmiany. Zostaną wprowadzone od nowego roku. Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało projekt rozporządzenia, które zostało przygotowane ze względu na zmiany, jakie zostały w tym roku wprowadzone w innych przepisach.

Chodzi na przykład o uwzględnienie w nowych regulacjach tych podmiotów, które są zobowiązane do prowadzenia KPiR zgodnie z ustawą o PIT. Mowa m.in. o przedsiębiorstwie w spadku, a także spółce cywilnej osób fizycznych. Jak można przeczytać w zapowiedziach, ministerstwo planuje także znieść obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników. To z kolei jest związane z ustawą, która wprowadziła uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (z 9 listopada 2018 roku).

Ale zmiany w KPiR będą nie tylko podyktowane dostosowaniem do nowych przepisów. Bardzo ciekawie brzmi propozycja, która na pewno ułatwi prowadzenie biura rachunkowego. Chodzi o nowe rozwiązanie, jakim będzie uznanie za prawidłową księgi prowadzonej w tzw. systemie teleinformatycznym. Chodzi oczywiście o programy do księgowości, które umożliwiają tworzenie elektronicznej postaci KPiR (musi ona być zgodna ze strukturą dokumentu, jaki publikuje Ministerstwo Finansów). Szczegóły nowego rozporządzenia przedstawimy naszym Czytelnikom niebawem.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025