Zmiany w VAT już od 1 lipca

Zmiany w VAT już od 1 lipca

Od 1 lipca będzie obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Najważniejsze zmiany to między innymi mniejszy VAT na pieczywo i niektóre artykuły dla małych dzieci, a większy między innymi na drewno opałowe.

Rzeczywiście największą zmianą objęte zostanie pieczywo. Dziś pieczywo i wyroby ciastkarskie, w zależności od terminu przydatności lub daty minimalnej trwałości, są objęte trzema stawkami 5, 8 i 23% VAT.

Od 1 lipca zostanie wprowadzona jedna stawka 5%.

Ujednolicona zostanie także stawka VAT na wszelkiego rodzaju książki: drukowane, na dyskach i taśmach, a także na innych nośnikach, jak również wydawanych w formie elektronicznej, czyli e-booki. Wszystkie będą objęte 5% stawką VAT.

Z kolei smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe ale też żywność dla niemowląt i małych dzieci będą od 1 lipca objęte stawką 5% VAT (dzisiaj 8%). Pięcio-procentowy VAT będzie także obowiązywał na artykuły higieniczne, czyli podpaski, tampony higieniczne i pieluchy.


Zgodnie z nową matrycą stawek VAT obniżka obejmie owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy, czy na przykład skórki owoców do 5% (dzisiaj 8%).


Również z 8 do 5% zmaleje VAT na zupy, buliony, żywność homogenizowaną i dietetyczną. Z kolei z 23 do 8% zmieni się stawka na musztardę, słodką paprykę oraz niektóre przyprawy przetworzone np. pieprz i tymianek.


Jeśli zaś chodzi o podwyżkę stawek VAT to zapewne najbardziej dotkliwa może być stawka dotycząca drewna opałowego. Zostanie ona podwyższona z 8 do 23%. Dokładnie taki sam wzrost czeka lód używany m.in. do celów spożywczych (z 8 do 23%).


Mamy też niestety złe informacje dla miłośników owoców morza. Homar, ośmiornica, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne czyli np. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże i ślimaki będą droższe. Stawka VAT wzrośnie z 5 do 23%. Taka sama podwyżka czeka przetwory z owoców morza a także dania, których składnikiem będą wymienione owoce morza. Ostatnia zmiana to wzrost stawki z pięciu do 8% dla niektórych przypraw nie przetworzonych np. kminu, szafranu i kurkumy.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025