Zmiana klucza w ministerstwie – jak się przygotować

Zmiana klucza w ministerstwie – jak się przygotować

Urzędnik, który przygotował całą operację na pewno nie ma nic wspólnego z księgowością. Każdy kto, choć pobieżnie na niej się zna wie, jakie są najtrudniejsze dni w miesiącu.

Chodzi o 20. i 25. dzień każdego miesiąca. Druga z dat to termin zapłaty podatku VAT, a także wysyłki pliku JPK_VAT. W sierpniu ostateczny termin wypadał 26. dnia ze względu na to, że 25. wypadał w niedzielę. Tymczasem któryś z urzędników zadecydował o tym, że tuż przed weekendem, w nocy z czwartku na piątek, zostanie przeprowadzona zmiana klucza w ministerstwie. Chodzi dokładnie o zmianę certyfikatu klucza publicznego dla środowiska produkcyjnego JPK. Mówiąc najprościej to „brama” przez którą do ministerstwa wpuszczane są pliki JPK_VAT. Bez odpowiednich danych dostępowych nawet poprawnie wypełnione pliki JPK nie zostaną wpuszczone, a co za tym idzie pozytywnie zweryfikowane i uznane. Nic więc dziwnego, że tak późna zmiana klucza w ministerstwie doprowadziła do poważnych kłopotów. Ostatecznie rzecznik ministerstwa musiał oficjalnie przyznać o docierających do urzędników sygnałach o problemach księgowych. Dodatkowo okazało się, że zmiana klucza w ministerstwie okazała się na tyle kłopotliwa, że rzecznik MF zapewnił, że nie będzie wyciąganych konsekwencji, jeśli pliki wpłyną po terminie.

Jak przygotować biuro rachunkowe na podobne sytuacje?

Zmiana klucza w ministerstwie? Jaka zmiana?

Ta sytuacja pokazała przewagę programów księgowych opartych na nowych technologiach, których użytkownicy nawet nie zauważyli, że nastąpiła zmiana klucza w ministerstwie. Użytkownicy takich programów dowiedzieli się o problemach z wysyłką JPK i o tym, że nastąpiła zmiana klucza w ministerstwie z informacji medialnych albo od innych księgowych. Część z nich, zaniepokojona sytuacją innych księgowych, upewniała się nawet, że odpowiednie zmiany zostały wprowadzone. Na przykład do biura obsługi programu Taxomatic docierały pytania, czy program został zaktualizowany, czy zmiana klucza w ministerstwie została wprowadzona do programu? Jak się okazało było to związane nie z problemami księgowych pracujących w tym programie, ale sygnałami innych biur księgowych.

 

- Wysłałam pliki JPK_VAT i wszystko przeszło jak zwykle. Czy to normalne? Bo podobno są jakieś problemy – pytała jedna z użytkowniczek programu Taxomatic.- Co się dzieje z plikami JPK_VAT? Moje przeszły normalnie, ale podobno inne są odrzucone? Czy to znaczy, że moje też nie przeszły, a ja nie dostałam komunikatu? – pisała inna księgowa.

Okazało się, że w tym przypadku idealnie było widać na czym polega przewaga programów opartych na nowych technologiach.

Zmiana klucza w ministerstwie wprowadzona automatycznie

Dział IT programu Taxomatic dowiedział się o zmianach w tym samym terminie co informatycy innych programów. Jednak przewaga tego programu opiera się przede wszystkim na technologii, w której został stworzony. Chodzi o technologię online. Dzięki temu autoryzacje – w tym także związane z dostępem do bramek MF – wprowadzane są automatycznie i praktycznie bez wiedzy użytkownika.

Księgowi przywykli, że kiedy program księgowy wymaga zmian – na przykład kiedy następuje zmiana klucza w ministerstwie – konieczne jest zainstalowanie nowej wersji na komputerze biura. W skrajnych przypadkach niezbędna jest nawet wizyta informatyka, który wprowadzi aktualną wersję. Tak było w wielu biurach, które na przykład dopiero w poniedziałek dowiedziały się, że pliki JPK_VAT wysłane w piątek nie zostały i nie zostaną uznane, bo nastąpiła zmiana klucza w ministerstwie.

Z kolei użytkownicy Taxomatic nie zauważyli, kiedy w programie klucze dostępu zostały podmienione na aktualne. To przewaga, którą daje technologia online – podobnie jak w bankowości elektronicznej nie wiemy, kiedy nasz bank zmienił wygląd głównego panelu (dzieje się to bez naszej ingerencji – nie musimy nic wgrywać, instalować) tak samo jest z aktualizacjami w programie opartym na chmurze.

Kiedy dział IT Taxomatic dowiedział się o tym, że nastąpiła zmiana klucza w ministerstwie, informatycy wprowadzili nowe dane i w tym samym momencie uaktualniły się one u wszystkich użytkowników.

Automatyczne – i dodajmy bezpłatne – aktualizacje to tylko niektóre z zalet nowej technologii. Dodatkowo program może być obsługiwany na każdym urządzeniu i w każdym miejscu z dostępem do Internetu.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025