Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

wlasna firma w Polsce 2020

Wielu pracowników często słyszy od pracodawcy – chcesz podwyżkę? Przejdź na działalność! Z drugiej strony jest wiele firm, które już szukając pracowników zastrzegają, że jedyną formą zatrudnienia jaką dopuszczają jest samozatrudnienie. Spróbujemy więc wskazać wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej.

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Pierwszy kontakt z księgową 

Oczywiście dla wielu będzie to pierwszy kontakt z księgową – do tej pory, skoro byli na etacie spotkali ją może przy podpisywaniu umowy albo dostarczając zwolnienie czy wniosek urlopowy, ale na pewno nie ma się czego bać. Warto tylko do takiego spotkania dobrze się przygotować.

Dobrze jest powiedzieć wprost, że analizujemy wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej i dlatego chcemy się skonsultować. Warto też powiedzieć wprost, ile chcemy zarabiać – to znaczy ile ma nam ostatecznie zostawać w kieszeni. Pozwólmy tu księgowej spokojnie wyliczyć naszą pensję – mówiąc najprościej: do tego co chcemy dostać „do kieszeni” musi doliczyć VAT, podatek, ZUS, opłaty dla biura rachunkowego (chyba, że chcemy sami prowadzić swoją księgowość, ale odradzamy takie rozwiązanie). Dopiero wtedy poznamy jaką rzeczywiście kwotę powinniśmy wpisywać na fakturze.

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Kto płaci ZUS?

To do nas należy dotrzymywanie wszystkich wyznaczonych w przepisach dat – chodzi np. o płatność do ZUS do 10. każdego miesiąca. Księgowa może nam wyliczyć kwoty ale przelewy leżą po naszej stronie i to my będziemy płacić za spóźnienie.

Na szczęście to nie jest na pewno decydująca kwestia jeśli chodzi o wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej. Bardzo szybko – po kilku miesiącach – będziemy automatycznie pamiętać o wspomnianych przelewach.

Warto jeszcze wspomnieć o jednym obowiązku – dostarczanie dokumentów. Wydaje się to prozaiczne zajęcie i kompletnie bez znaczenia jeśli analizujemy wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że dokumenty aby zostały zaksięgowane i rozliczone muszą po prostu do księgowej dotrzeć. Jako przedsiębiorcy musimy więc zbierać faktury, dbać o poprawność tych, które wystawiamy i w odpowiednim czasie dostarczyć je do biura rachunkowego.


Leasing i wszystko na fakturę

Rozważając wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej, nawet w gronie przyjaciół, usłyszymy na pewno o samochodzie w leasingu. To dla wielu jeden z największych przywilejów przedsiębiorcy – zamiast kupować nowe auto biorę je w leasing, raty rozliczam jako koszty, a do tego paliwo biorę na fakturę (tak w skrócie). Czyli same korzyści – rzeczywiście jest to przywilej przedsiębiorcy i pozwala na okazyjne nabycie samochodu, a potem na rozliczanie kolejnych dokumentów, ale na pewno nie może być decydujące, jeśli analizujemy wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej.

Możemy to, jak i na przykład atrakcyjne oferty umów telefonii komórkowej, traktować jako dodatkowe atuty, ale nie decydujące o podjęciu decyzji.




Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025