Trzy miesiące „bez” podatku

Trzy miesiące „bez” podatku

Minister finansów podpisał rozporządzenie, które przesuwa obowiązek przedsiębiorców do przekazania do urzędu pobranych od pracowników zaliczek i zryczałtowanego podatku.

Regulacja dotyczy niektórych branż i precyzyjnie wskazuje ostateczny termin „podatkowy”. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że pozwoli to na pozostawienie do dyspozycji przedsiębiorców sumy 278 mln zł.

- Pozostawienie podatku do dyspozycji przedsiębiorcy powinno złagodzić niekorzystną sytuację związaną z obowiązującymi ograniczeniami dla tych branż i przyczynić się do poprawy płynności finansowej firm - tłumaczy minister Tadeusz Kościński.

Chodzi o branże, które zdaniem ministerstwa zostały najbardziej dotknięte wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami.  Chodzi o gastronomię, rozrywkę, branżę „dbającą o zdrowie fizyczne” i sprzedaż detaliczną.

Przesunięcie terminu dotyczy trzech miesięcy: października, listopada i grudnia. Decyzją ministra finansów pobrany podatek będzie wpłacany do urzędu wg. harmonogramu:

  • za październik 2020 do 20 maja 2021
  • za listopad 2020 do 20 czerwca 2021
  • za grudzień 2020 do lipca 2021

Na koniec dodajmy, że rozporządzenie wejdzie w życie w momencie opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025