Spółka cywilna – ile osób musi ją tworzyć?

Spółka cywilna – ile osób musi ją tworzyć?

Ostatnio coraz częściej otrzymujemy pytania o spółki cywilne, a dokładnie o zasady jej tworzenia. Postanowiliśmy więc przybliżyć – w skrócie – zasady ich powoływania i działalności.

Zacznijmy od tego, że spółka cywilna nie jest firmą. Działa na zasadzie umowy, która zarejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sama w sobie, spółka cywilna nie ma osobowości prawnej – jest po prostu umową. Podmiotami prawa są za to wspólnicy.

Najczęściej zakłada się ją w określonym celu. Wspólnicy wnoszą do spółki cywilnej majątek lub na przykład wiedzę, czy umiejętności, a nawet konkretną pracę na rzecz spółki. Spółka cywilna - mówiąc najprościej – umożliwia działanie wspólne z innym przedsiębiorcą, albo przedsiębiorcami. Jeśli chodzi o kwestię – spółka cywilna, ile osób musi ją tworzyć – zasada jest jedna: minimum dwie. Nie ma natomiast górnej granicy.

Kiedy nie zakładać spółki cywilnej?

Jednak warto w tym miejscu wspomnieć o innej kwestii, która sprawia, że wiele osób uznaje, iż delikatnie mówiąc – dobrym rozwiązaniem w biznesie nie jest spółka cywilna – ile osób ją tworzy, tyle za nią odpowiada i to własnym majątkiem! Może się więc okazać, że przyjdzie nam odpowiedzieć za działania naszego wspólnika, a wierzyciel będzie mógł domagać się spłaty zobowiązania nawet z naszego prywatnego kapitału. Dodajmy przy okazji, że dotyczy to także majątku współmałżonka (wyjątkiem jest oczywiście istnienie intercyzy). Jest to ściśle związane z tym, że jak już wspomnieliśmy spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, a więc i swojego majątku.

Kwestia odpowiedzialności finansowej to najczęściej pojawiająca się wątpliwość, kiedy zastanawiamy się nad spółką, a ktoś przekonuje nas: byle nie spółka cywilna – ile osób wejdzie w taką spółkę, tyle będzie dla nas zagrożeń. Tak przekonują niektórzy, inni z kolei przekonują, że tworzą spółki cywilne od wielu, z powodzeniem, sukcesami i bez kłopotów. Na pewno przed podjęciem ostatecznej decyzji należy skonsultować się z prawnikiem.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025