Ryczałt w Taxomatic

Ryczałt w Taxomatic

Rozliczanie się w oparciu o ryczałt ewidencjowany jest możliwe pakiecie MID dla firm i w pakiecie PRO dla biur rachunkowych. Zaloguj się i kliknij w kafelek "Ryczałt", aby korzystać ze wszystkich funkcji.

Na początek wprowadź niezbędne ustawienia. Z menu po prawej stronie (trzy kreski) wybierz Ustawienia firmy. Kliknij w niebieski przycisk przy opcji Wybierz formę opodatkowania (PIT). Wybierz przycisk Dodaj.


Ryczałt w Taxomatic

Zaznacz formę opodatkowania: ryczałt ewidencjonowany i kliknij: Dodaj.

W ustawieniach firmy możesz wybrać domyślną stawkę ryczałtu. Jeśli w swojej firmie posługujesz się tylko 1 stawką, warto skorzystać z tej opcji. Domyślna stawka będzie się ustawiała automatycznie na każdej wystawianej fakturze przychodowej.


Na koniec po wszystkich wprowadzonych zmianach w Ustawieniach firmy, kliknij Zapisz na dole strony:


Przejdź do Danych właściciela, następnie do Ustawień ZUS. Wybierz Księguj składkę na ubezpieczenie społeczne, kliknij Edytuj. Zaznacz opcję: Do KPiR, następnie wybierz przycisk Aktualizuj.


Na koniec kliknij Zapisz na dole strony.


Teraz program jest przygotowany do wystawiania faktur. Przejdź do kafelka Przychody – w tym celu użyj przycisku Start.

1)

2) 

Kliknij przycisk Wystaw fakturę znajdujący się w lewym górnym rogu. Wybierz stawkę ryczałtu dla danej pozycji na fakturze.


Uzupełnij kolejne pola. Jeśli pierwszy raz wystawiasz fakturę w Taxomatic sprawdź tę instrukcję. Pamiętaj, aby na koniec kliknąć przycisk Zapisz znajdujący się w dolnej części strony.

Program wystawi fakturę i automatycznie zapisze daną operację do Ewidencji Ryczałtu.

 

Aby w pełni korzystać z możliwości programu i wyliczania podatku dochodowego z działalności dobrze jest ustawić i korzystać z zakładki ZUS w module Deklaracje i JPK. Korzystanie z tej funkcji pozwoli na automatyczne uwzględnianie zapłaconych składek ZUS w wyliczaniu podatku. Po wejściu do zakładki ZUS pokaże się lista składek ze statusem opłacone i do zapłaty.

Po tym, jak opłacisz składkę ZUS za dany miesiąc, pamiętaj, aby zaznaczyć to w programie. W tym celu kliknij w przycisk Do zapłaty przy wybranym miesiącu.

Wprowadź datę zapłaty zgodnie z faktyczną datą przelewu za składki. Następnie kliknij przycisk Aktualizuj. Po wprowadzeniu tych zmian status na liście zmieni się na: zapłacone.

Przejdź do modułu Ryczałt i sprawdź wprowadzone operacje do ewidencji oraz sprawdź wysokość podatku do zapłaty.

Aby dokonać korekty przychodu lub dochodu wybierz konkretny miesiąc i kliknij przycisk Podsumowanie.

 

1)

2) W podsumowaniu zobaczysz wysokość składki ZUS do odliczenia od dochodu i od przychodu oraz masz możliwość dodania dodatkowych odliczeń jakie przysługują Twojej firmie (np. straty z lat ubiegłych) - zrobisz to naciskając Dodaj inne odliczenia na dole okna.

Jeżeli w danym miesiącu nie będzie możliwości odliczenia (ze względu osiągnięte wyniki) system automatycznie przeniesie nieodliczone kwoty na kolejny miesiąc.


W module Ryczałt możesz wydrukować podsumowanie ryczałtu i ewidencję.


Jaki program do faktur na ryczałcie?

Aktualności

Program Jak otworzyć dochodowe i nowoczesne biuro rachunkowe - czego oczekują przedsiębiorcy?

Rynek usług księgowych dynamicznie się zmienia, a oczekiwania klientów biur rachunkowych wykraczają daleko poza tradycyjne rozliczenia podatkowe. Przedsiębiorcy poszukują kompleksowej obsługi, która pozwoli im skupić się na rozwoju biznesu, zamiast tracić czas na formalności.

17 Luty 2025

Program Najważniejsze zmiany podatkowe dla przedsiębiorców w 2025 roku

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian w przepisach podatkowych, które będą miały znaczący wpływ na przedsiębiorców w Polsce. W artykule przedstawiamy 10 kluczowych zmian, które wejdą w życie w 2025 roku i ich konsekwencje dla firm.

3 Luty 2025