Mastercard właśnie opublikował najnowszy raport dotyczący bankowości elektronicznej w Europie. Okazuje się, że Polacy z jednej strony rozważają zmianę swojego banku na bardziej cyfrowy i mobilny, a z drugiej czekają na możliwość obsługi wszystkich kont z jednego loginu.
Rozwiązanie to pojawi się jeszcze w tym roku (prawdopodobnie we wrześniu). Dzięki nowym przepisom (chodzi m.in. o dyrektywę PSD2) usługi, które dziś zarezerwowane są dla banków będą dostępne także dla innych podmiotów. Określane jest to jako tzw. otwarta bankowość. Mówiąc najprościej – podmioty, które zaangażują się w to rozwiązanie będą mogły oferować dostęp do wielu kont z jednego poziomu. Dziś każdy bank pokazuje „swój” stan rachunku.
Co zyska przedsiębiorca?
Jeśli mamy konta w różnych instytucjach musimy logować się do każdej z nich z osobna. Nowe rozwiązanie pozwoli na stworzenie platform, na których będziemy mieli nie tylko podgląd wszystkich naszych rachunków, ale też możliwość swobodnego wykonywania dowolnych operacji.
PSD2 opinie
Jak się okazuje na takie rozwiązanie czeka prawie połowa Polaków. Z badania Mastercard wynika, że 48% z nich chciałoby używać aplikacji, która pozwala zarządzać kontami w różnych bankach. Dodatkowo 25% ankietowanych zapowiedziało, że chętnie będzie planować wydatki dzięki możliwości analizy historii transakcji z różnych źródeł. Okazuje się więc, że wspomniana zmiana w prawie może przynieść prawdziwą rewolucję na rynku bankowym w Polsce.
Program księgowy PSD2
Warto przy okazji wspomnieć, że Taxomatic jest już gotowy na takie rozwiązanie. Dzięki oparciu systemu o rozwiązania chmurowe (dokładnie tak jak bankowość elektroniczna) Taxomatic będzie umożliwiał bezpieczny dostęp do wszystkich kont z jednego loginu.
To także odpowiedź na kolejne oczekiwania klientów banków w Polsce. Jak wynika z raportu Mastercard, 30% Polaków uważa, że ich bank powinien być bardziej dostępny, a jego produkty prostsze w obsłudze. 24% ankietowanych sygnalizuje potrzebę większej przejrzystości i kontroli nad wydatkami w czasie rzeczywistym. To z kolei oferuje właśnie Taxomatic.