Koronawirus - obowiązki i prawa w pracy

Koronawirus - obowiązki i prawa w pracy

W związku z zagrożeniem koronawirusem wprowadzone zostały dodatkowe regulacje prawne związane m.in. z obowiązkami pracodawców i przywilejami pracowników. Oto najważniejsze rozwiązania:

1. Polecenie pracownikowi pracy zdalnej

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca może nakazać pracownikowi realizację zadań określonych w umowie o pracę ale poza miejscem ich stałego wykonywania. Musi się to odbywać w oznaczonym czasie. Mówiąc najprościej – pracodawca może zlecić pracownikowi pracę w domu w czasie dwutygodniowej kwarantanny (czas związany jest z okresem inkubacji wirusa). Dotyczy to przede wszystkim osób, które wróciły z terenów szczególnie zagrożonych koronawirusem, ewentualnie tych, które miały kontakt z chorymi osobami.

 

2. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Nowa ustawa daje pracownikowi dodatkową możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego. Chodzi o sytuację, kiedy z powodu zagrożeniem koronawirusem zamknięte zostaje przedszkole, żłobek, klub dziecięcy lub szkoła. Dotyczy to dzieci do lat 8. W takiej sytuacji rodzicowi, który w celu sprawowania opieki jest zwolniony od pracy, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Warto pamiętać, że dotyczy to sytuacji nie dłuższej niż 14 dni.

Co ważne taki zasiłek nie wlicza się do maksymalnego okresu zasiłkowego związanego z innymi powodami zamknięcia takich placówek (60 dni).

 

3. Odmowa wyjazdów służbowych

Nowa ustawa daje możliwość odmowy wyjazdu służbowego bez żadnych konsekwencji, jeśli ma się on odbyć w region zagrożony koronawirusem. Co ważne – taka odmowa nie może opierać się na osobistym przeczuciu pracownika. Ocena niebezpieczeństwa musi być potwierdzona przez oficjalne komunikaty i zalecenia odpowiednich służb.

 

4. Pracownik decyduje o swoich wakacjach

Jak już wspomnieliśmy pracownik ma prawo odmówić podróży służbowej w miejsce zagrożone koronawirusem, ale pracodawca nie ma prawa kontrolować prywatnych wyjazdów pracownika. Nawet jeśli w trakcie urlopu zamierza odwiedzić regiony zagrożone wirusem pracodawca nie ma podstaw do wpływania na to.

 

5. Zasady BHP

Warto przy okazji wspomnieć o zasadach BHP, które także mają bezpośredni wpływ na sytuacje związane z zagrożeniem koronawirusem. Pracodawca może na przykład uznać, że pracownicy muszą korzystać z maseczek higienicznych, a nawet odzieży ochronnej. Może także nakazać dodatkową, regularną dezynfekcję rąk. Co ważne – jeśli pracownik odmówi, może nie zostać dopuszczony do pracy, a w skrajnych przypadkach może to stanowić także podstawę do rozwiązania stosunku pracy.

 

Przyjdź na szkolenie online i dowiedz się więcej!


Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025