Koniec tradycyjnej korespondencji z urzędami

Koniec tradycyjnej korespondencji z urzędami

Wszystko wskazuje na to, że od października będziemy komunikować się z urzędami i sądami tylko za pośrednictwem e-maili. Zakłada to projekt ustawy, jaki przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

System ma być bardzo prosty – przedsiębiorcy (a także pełnomocnicy) będą musieli posiadać specjalne maile, które zostaną wpisane do bazy prowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Mówiąc najprościej zastąpi ona działającą dziś bazę adresów zameldowania czy siedzib firm. Jeśli urząd będzie chciał skontaktować się np. z konkretnym podatnikiem, wykorzysta jego adres elektroniczny i pismo prześle właśnie mailem. System będzie obowiązywał całą korespondencję z podmiotami publicznymi, a także wymianę pism między sądami, urzędami, komornikami itd.

Ustawa przewiduje także, że część Polaków może nie mieć dostępu do maila. W takim przypadku nie ma obowiązku posiadania komputera i założenia adresu do korespondencji elektronicznej. Część obowiązków przejmie wówczas Poczta Polska – to tam dotrze cyfrowe pismo np. z urzędu. Poczta będzie musiała je wydrukować, spakować do koperty i w tradycyjny sposób dostarczyć do obywatela.


Zabroniona będzie wysyłka mailem niektórych listów

Dodajmy, że z cyfrowej korespondencji będą wyłączone pisma zawierające informacje niejawne, a także te wysłane w postępowaniach o zamówieniach publicznych i o zawarcie umowy koncesji.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025