JPK_VAT7 - jak wygenerować?

JPK_VAT7 - jak wygenerować?

Vatowcy w rozliczeniach za październik 2020 r. muszą skorzystać z nowego wzoru plików JPK.

Aby wygenerować JPK przechodzimy do modułu Deklaracje i JPKNastępnie - uwaga! Przechodzimy do zakładki VAT. W zakładce JPK są pliki dotyczące rozliczeń za wrzesień 2020 i wcześniejszych. JPK_VAT7 jest połączeniem dotychczasowego pliku JPK i deklaracji VAT. Klikamy niebieski przycisk Wygeneruj.

JPK_VAT7 - jak wygenerować?

W typie rozliczenia zawsze wybieramy miesiąc. Następnie wybieramy rodzaj formularza: 

  • VAT7M_JPK, jeśli rozliczamy się co miesiąc.
  • VAT7K_JPK, jeśli rozliczamy się co kwartał. 

Okres rozliczeniowy zostawiamy bez zmian, jeśli rozliczenie dotyczy poprzedniego miesiąca. 

JPK_VAT7 - jak wygenerować?

Wybieramy przycisk Wygeneruj. Pokaże się gotowa deklaracja. 

W przypadku generowania korekty deklaracji możemy zaznaczyć część, której ta deklaracja dotyczy np. tylko części ewidencyjnej. Taką opcję znajdziesz w lewym górnym rogu. 

ℹ️ Możemy edytować każdy element części deklaracyjnej jak i części ewidencyjnej. W części ewidencyjnej wystarczy kliknąć w pozycję ewidencji sprzedaży i np. zmienić kod GTU lub dodać nową pozycję. Zmiany w części ewidencyjnej będą automatycznie aktualizowały odpowiednie pola w części deklaracyjnej. Należy zachować dużą ostrożność edytując dane w części deklaracyjnej, które muszą być zgodne z danymi w części ewidencyjnej, gdyż poprawienie części deklaracyjnej nie aktualizuje części ewidencyjnej. W części ewidencyjnej edycja polega na kliknięciu  w pozycję ewidencji sprzedaży i możemy np. zmienić kod GTU. Możemy również dodać kolejną pozycję lub usunąć pozycję ewidencji. Wprowadzone zmiany będą także zaktualizowane w odpowiednich polach części deklaracyjnej.

Gdy JPK_VAT7 jest przygotowany prawidłowo wybieramy przycisk Sprawdź w e-Deklaracje. Jeśli w dokumencie jest błąd pojawi się jego opis na czerwono wraz z informacją, które pole należy poprawić. Po poprawieniu wybieramy jeszcze raz przycisk Sprawdź w e-Deklaracje

Komunikat w kolorze zielonym oznacza, że dokument został przygotowany prawidłowo, wtedy wybieramy przycisk Zapisz.


Przechodzimy do podpisywania dokumentu. Klikamy na przycisk Podpisz. Wybieramy sposób podpisu:

  • W przypadku rozliczania się w oparciu o KPiR mamy do wyboru 3 opcje: przy użyciu danych autoryzujących, przez system zewnętrzny lub przy pomocy programu Szafir.

Aby podpisać danymi autoryzującymi trzeba spełnić następujące warunki

 

  1. Wszystkie dane z pliku JPK_VAT7 muszą być zgodnie z danymi wprowadzanymi na formatce do podpisywania (dotyczy to Imienia, nazwiska, NIP, daty urodzenia)
  2. Nazwiska dwuczłonowe należy wprowadzić z łącznikiem (znak „-”) bez użycia spacji.
  3. Kwota przychodu za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania JPK, wykazana odpowiednio w:
    1. poz. 47 zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok (PIT-28/PIT-28S),
    2. poz. 94 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-36/PIT36S) albo poz.149, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek,
    3. poz. 13 lub poz.18 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-36L/PIT-36LS),
    4. poz. 62 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-37) albo poz. 93, jeżeli podatnik w zeznaniu występuje jako małżonek,
    5. poz. 23 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-38),
    6. poz. 20 zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (PIT-39),
    7. poz. 38 rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy za rok podatkowy (PIT-40A).
    8. Wartość „0” (zero), gdy za wskazany rok podatkowy nie złożono żadnego z wymienionych zeznań lub obliczeń

 

  • W przypadku rozliczania się w oparciu o księgi handlowe mamy do wyboru 2 opcje: przez system zewnętrzny lub przy pomocy programu Szafir.
JPK_VAT7 - jak wygenerować?

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025