Jedno logowanie do wszystkich spraw podatkowych już niebawem. Z wizytą w Ministerstwie Finansów

Jedno logowanie do wszystkich spraw podatkowych już niebawem. Z wizytą w Ministerstwie Finansów

Jednym z powodów stworzenia Taxomatic, był pomysł 1 loginu do wszystkich danych finansowo-księgowych. Dlatego cieszy nas to, że ruszyły prace nad projekt e-Urząd Skarbowy. Dzięki 1 loginowi załatwimy wszystkie sprawy podatkowe i otrzymamy lepszy dostęp do swoich danych.

Piszemy ten artykuł tuż po wizycie i musimy to powiedzieć: szykuje się prawdziwa rewolucja. Prace nad usługą będą trwały 36 miesięcy i pochłoną 120 mln złotych. Pierwsze efekty poznamy jeszcze w tym roku. Sprawdźmy, co zyskają księgowi, przedsiębiorcy czy notariusze.

Skąd pomysł na e-Urząd Skarbowy?

Celem jest skrócenie czasu obsługi podatników. W tej chwili brakuje systemu za pomocą którego podatnik ma możliwość załatwienia online spraw podatkowych w zakresie podatku PIT, CIT, VAT, jak i sprawdzenia stanu ich realizacji przez KAS. Problemem jest też brak dostępu online do indywidualnych informacji dotyczących klienta, które znajdują się w zasobach Krajowej Administracji Skarbowej. Kolejną przeszkodą jest konieczność załatwienia wielu spraw podatkowych osobiście w urzędzie lub w formie papierowej. Z punktu widzenia KAS informacje dotyczące podatników i płatników są rozproszone – trudno o szybką i skuteczną analizę sytuacji. Ministerstwo podkreśla, że ważne jest ograniczenie nieprawidłowości w realizacji obowiązków podatkowych, a o to łatwo, gdy musimy korzystać z kilku loginów, dostarczać dokumenty osobiście czy stale powiększać nasze papierowe archiwum. W obecnym systemie podatkowym brakuje także jednego miejsca, w którym złożymy i przejrzymy wszystkie wnioski, deklaracje, pisma – również ten problem ma rozwiązać e-Urząd.

Co zyskamy?

Przede wszystkim możliwość załatwienia spraw online w zakresie PIT, CIT, VAT, w tym złożenia deklaracji. Dodatkowo klienci KAS będą mogli skorzystać z aplikacji (mobilnej i webowej) z 5 usług e-Urzędu:

  • Kanału e-Podatnik.
  • Kanału e-Płatnik.
  • Kanału e-Pełnomocnik.
  • Kanału e-Notariusz.
  • Kanału e-Komornik.

Dla tych usług zostaną udostępnione informacje dotyczące wszystkich podatków obowiązujących daną osobę/firmę: rozliczeń, statusu załatwianych spraw, składanych wniosków i przekazywanych pism. W jednym miejscu będzie można pobrać wydane zaświadczenia np. o niezaleganiu z podatkami.

Jeśli projekt zostanie zrealizowany to zyskają na tym wszyscy, a najbardziej ci, którzy pełną wiele ról – np. są zatrudnieni, a jednocześnie należą do zarządu spółki. Wówczas taka osoba będzie widziała wszystko, co jest z nią związane z perspektywy udziałowca, jak i pracownika.

Nie przewidziano osobnej aplikacji dla biegłych rewidentów. Aby korzystać z zasobów e-urzędu, będą musieli uzyskać pełnomocnictwo dla każdego klienta – musi je poświadczyć KAS. Nie będzie także osobnego panelu dla biur rachunkowych. Księgowi będą musieli skorzystać z tego samego rozwiązania, co biegli rewidenci.

Dostęp do aktów notarialnych i rachunków bankowych

Projekt przewiduje udostępnienie zasobów informacji w KAS. Dzięki integracji, w zależności od naszej roli np. pełnomocnika, podatnika będziemy mogli sprawdzić:

  • stan rozliczeń w poszczególnych podatkach;
  • status spraw, terminów;
  • dane ewidencyjne;
  • nr rachunków bankowych;
  • udzielone pełnomocnictwa;
  • akty notarialne;
  • zaświadczenia I obowiazujące przepisy prawa dot. podatków.

SMS z przypomnieniem

Operator sieci komórkowej wysłał SMS o płatności za abonament? Niedługo Urząd Skarbowy będzie nam przypominał o terminach uregulowania podatków. Na wysyłkę powiadomień SMS w przyszłym roku przeznaczono 2,6 mln złotych.

Uzupełnienie działających systemów

Portal będzie uzupełniać dotychczasowe systemy, dzięki czemu analiza danych ma być jeszcze prostsza. Jako projekty komplementarne wskazano:

  • portale: obywatel.gov.pl i biznes.gov.pl;
  • Systemy: e-Doręczenia, e-Płatności, e-Tożsamość;
  • Systemy podatkowe: POLTAX Plus, Witraż;
  • REALIT’y – Centralny system obsługi egzekucji administracyjnej;
  • CRM – rozwiązanie klasy Customer Relationship Management;
  • VAT_OUT – Zastąpienie deklaracji VAT plikiem JPK;
  • Twój e-PIT;
  • Wykaz podatników VAT;
  • BASE-AML - CRBR (Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych), który ma służyć przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o beneficjentach rzeczywistych spółek;
  • CRCZM – Centralny Rejestr Czynności Majątkowych.
Jedno logowanie do wszystkich spraw podatkowych już niebawem. Z wizytą w Ministerstwie Finansów

1 878 120 spraw rocznie

Ministerstwo Finansów prognozuje, że udostępniając portal, w którym będą podpięte różne usługi, załatwimy niemal dwa miliony spraw. Byliśmy ciekawi intefejsu aplikacji (szukanie podobieństw do Taxomatic? ;)), lecz prace nad panelem i jego użytecznością rozpoczną się dopiero pod koniec 2019 r. Pełen dostęp do konta otrzymamy w ciągu 3 lat. Każda przygotowana usługa ma być na bieżąco udostępniana. Najszybciej, pod koniec tego roku możemy się spodziewać modułu dotyczące aktualizacji danych z różnych systemów. MF ma też postawić nacisk na edukację. Przejrzysty panel, jasna komunikacja…Z ciekawością będziemy przyglądać się temu, co przyniosą kolejne miesiące.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025