Jedno konto do wszystkich podatków

Jedno konto do wszystkich podatków

Od nowego roku będziemy się rozliczać z fiskusem za pośrednictwem indywidualnych rachunków bankowych. Rozwiązanie, które sprawdziło się w przypadku opłat dla ZUS obejmie na początku m.in. PIT, CIT i VAT.

Indywidualny rachunek, o którym mowa, będzie służył tylko do wpłat i do łatwiejszego identyfikowania uregulowanych, ewentualnie niezapłaconych należności. Oznacza to, że każdy podatnik otrzyma swoje własne konto, na które będzie wpłacał należności względem fiskusa. Od 1 stycznia będą to wspomniane już PIT, CIT i VAT, a także opłaty skarbowe i inne nieopodatkowane należności stanowiące dochód budżetu państwa. Docelowo – wszystko wskazuje na to, że już od stycznia 2021 – na indywidualny rachunek będziemy wpłacać także pozostałe należności wobec fiskusa.

Przypomnijmy, że dziś wpłacamy różne należności na różne konta, a do tego przypisane do poszczególnych urzędów. Każdy urząd skarbowy w Polsce posiada własne rachunki, które są dodatkowo podzielone na rodzaj zobowiązania – np. oddzielny dla PIT, CIT i VAT. Przedsiębiorca, czy też jego księgowa, muszą pamiętać jakie zobowiązanie na jakie konto zapłacić. Dodatkowo – zmiana adresu zamieszkania podatnika albo siedziby firmy, wiążą się z kolei ze zmianą wspomnianych kont. Wprowadzenie indywidualnego konta dla podatnika zlikwiduje te niedogodności.

Identyczny system działa już w przypadku opłat dla ZUS – okazało się, że bardzo dobrze się sprawdził. Zmianę wprowadza ustawa, która czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Aktualności

Program Jak otworzyć dochodowe i nowoczesne biuro rachunkowe - czego oczekują przedsiębiorcy?

Rynek usług księgowych dynamicznie się zmienia, a oczekiwania klientów biur rachunkowych wykraczają daleko poza tradycyjne rozliczenia podatkowe. Przedsiębiorcy poszukują kompleksowej obsługi, która pozwoli im skupić się na rozwoju biznesu, zamiast tracić czas na formalności.

17 Luty 2025

Program Najważniejsze zmiany podatkowe dla przedsiębiorców w 2025 roku

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian w przepisach podatkowych, które będą miały znaczący wpływ na przedsiębiorców w Polsce. W artykule przedstawiamy 10 kluczowych zmian, które wejdą w życie w 2025 roku i ich konsekwencje dla firm.

3 Luty 2025