Jak znaleźć dobrą księgową?

Jak znaleźć dobrą księgową?

Bardzo często w rozmowach między przedsiębiorcami pojawia się temat księgowości. Poprawność rozliczeń, szybkość pracy, wymagania, dostępność i chęć udzielania informacji, w końcu znajomość prawa i umiejętność doradzania… to tylko niektóre z problemów, jakie są wtedy poruszane. Każdy przedsiębiorca wie, że dobra księgowa to skarb.

 Jeśli któryś z naszych znajomych poleci nam swoją księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej to może rzeczywiście warto skorzystać z takiej pomocy? 

Wybierając przypadkowego księgowego możemy sobie zaszkodzić. Sobie i swoim finansom.

Czy księgowa odbierze telefon?

Jednym z podstawowych zarzutów, jakie często pojawiają się przy okazji oceny biura rachunkowego jest zbyt późna informacja o podatkach. Przedsiębiorcy narzekają, że dowiadują się, ile mają do zapłaty podatku dochodowego 20. dnia miesiąca, a VAT-u – 25. dnia. Dodajmy przy okazji, że bardzo często duża w tym wina samych przedsiębiorców, którzy przynoszą dokumenty w jednej paczce, na ostatnią chwilę i od razu chcą wiedzieć jakie mają podatki. Na szczęście to akurat sytuacja, którą łatwo rozwiązać. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa. Można w niej umieścić zapisy ważne dla księgowej i dla klienta, na przykład nakładające na przedsiębiorcę obowiązek dostarczenia dokumentów najpóźniej do 10. dnia miesiąca, a księgową zobowiązującą do wyliczenia podatku najpóźniej do 18. dnia miesiąca. Konkretne zapisy najlepiej wypracować osobiście.


Natomiast większy problem stanowi dostępność księgowej

Należy pamiętać, że księgowość dla działalności gospodarczej to nie tylko obowiązek podatkowy, ale przede wszystkim bank bezcennej wiedzy. To właśnie w dokumentach księgowych zapisana jest realna kondycja naszej firmy. To między innymi na ich podstawie powinniśmy podejmować kluczowe decyzje. Ale do tego potrzebujemy księgowej, która te dane musi nam dostarczyć. Dlatego księgowość dla działalności gospodarczej ma tak wielkie znaczenie. Warto więc sprawdzić, czy księgowa, na której obsługę chcemy się zdecydować będzie dla nas dostępna. Czy - mówiąc wprost – nie pracuje od godz. 7 do 15. Czy nawet wieczorny telefon potraktuje nie jako natręctwo, ale jako prawdziwą potrzebę przedsiębiorcy (oczywiście jeśli to nie stanie się nawykiem). Księgowe mogą w tym momencie się oburzyć, ale muszą pamiętać, że to właśnie one dysponują najważniejszymi danymi firmy. Dlatego tę kwestię też najlepiej ustalić na początku działalności.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025