Pytanie może wydawać się banalne, a odpowiedź bardzo prosta. Ale warto wiedzieć, że jest to szczegółowo regulowane przez odpowiednie ustawy.
Zacznijmy od rzeczy podstawowej – zakładając działalność gospodarczą warto skontaktować się z księgową. Chodzi m.in. o pomoc przy właściwym wskazaniu odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Na pewno pomocni mogą być także pracownicy instytucji, które pomagają i pośredniczą w zakładaniu działalności. W takiej sytuacji nie warto bać się żadnych pytań, a to „gdzie płacić podatki” jest jak najbardziej na miejscu. Często odpowiedź na to pytanie nie musi być banalnie prosta – na przykład, kiedy mówimy o dużym mieście, gdzie działa kilka Urzędów Skarbowych.
Gdzie płacić podatki – dochodowy i VAT
Podstawowym kryterium, które decyduje o tym, gdzie płacić podatki jest stałe miejsce zamieszkania podatnika albo adres siedziby firmy. To one określają, z którym Urzędem Skarbowym będziemy się rozliczać – mówiąc najprościej chodzi o terytorium, którym „opiekuje się” dany urząd.
Oczywiście sytuacja jest banalnie prosta, jeśli mieszkamy w miejscowości, gdzie jest jeden urząd albo na terenie większej jednostki administracyjnej, którą ten urząd obejmuje. Wówczas nie musimy się zastanawiać, gdzie płacić podatki. W przypadku większych miast albo jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skonsultować się z księgową, a jeśli takiej nie mamy zawsze można zadzwonić albo pójść do jednego z biur rachunkowych działających w okolicy. Taka porada nie powinna być droga, a przy okazji może uda nam się znaleźć biuro, z którym w przyszłości będziemy współpracować.
Proszę nam wierzyć – lepiej w takiej sytuacji dokładnie sprawdzić, gdzie płacić podatki niż potem wyjaśniać dlaczego się pomyliliśmy...
Dodajmy, że zasady dotyczące adresu stałego zamieszkania i siedziby firmy dotyczą zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT.
Gdzie płacić podatki w Internecie
Warto także wspomnieć, że należy nie tylko odpowiednio wybrać sam Urząd Skarbowy. Zastanawiając się gdzie zapłacić podatki należy także pamiętać o właściwym koncie bankowym. Urzędy mają bowiem oddzielne rachunki do rozliczeń różnych podatków, a osobne do na przykład opłaty skarbowej. W tym przypadku zalecamy także kontakt z księgową i doprecyzowanie pytania, gdzie płacić podatki, o konkretny podatek (CIT, VAT, PIT itd.) i konkretne konto.
Pomocne w tym przypadku mogą być programy do księgowości online. Dzięki nim właściwie nie musimy zastanawiać się gdzie płacić podatki. Wprowadzając do nich swój adres, ewentualnie adres siedziby firmy, a potem dodając kolejne dokumenty program taki nie tylko sam wskaże odpowiedni urząd ale też w rozliczeniach podpowie właściwy numer konta.
Podobnie działają systemy bankowości elektronicznej. Wykonując przelew – tzw. podatkowy – i podając odpowiedni Urząd Skarbowy, a także rodzaj formularza, w związku z którym chcemy wnieść opłatę, konto zostanie wskazane automatycznie.
Po założeniu firmy odkrywamy, że brakuje czasu…na wszystko!
Należy jednak pamiętać, że tylko niektóre programy księgowe posiadają takie funkcje. Zanim więc zwolnimy się z odpowiedzialności szukania odpowiedzi na pytanie „gdzie płacić podatki” i wszystko zrzucimy na program komputerowy warto dokonać dobrego wyboru. Oferta takich programów jest na tyle bogata, że na pewno uda nam się wybrać coś, co będzie nam odpowiadać. Oczywiście czasu nigdy nie jest zbyt dużo, a na początku działalności gospodarczej brakuje go na wszystko. Warto jednak poświęcić dłuższą chwilę na sprawdzenie ofert, tym bardziej że w Internecie można znaleźć wiele materiałów, które na pewno będą przydatne. Poza tym musimy pamiętać, że księgowość jest jednym z fundamentów naszej firmy. Prowadzona w profesjonalny sposób pozwoli nam się stabilnie rozwijać i szybko zapomnieć o jakichkolwiek pytaniach – choćby tym gdzie płacić podatki…