Estoński CIT w Polsce

Estoński CIT w Polsce

W 2021 r. w Polsce zacznie obowiązywać tzw. estoński CIT. Dzięki niemu przedsiębiorcy, którzy będą inwestować zyski w rozwój swojej działalności nie zapłacą podatku CIT. Ministerstwo Finansów szacuje, że z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 200 tys. podmiotów.

Mechanizm tak zwanego estońskiego CIT jest bardzo prosty. Firma nie płaci podatku do czasu, kiedy wszystkie swoje zyski inwestuje w siebie. Podatek jest naliczany dopiero gdy osiągnięty w firmie zysk wspólnicy zdecydują się przeznaczyć na własne, a nie biznesowe cele.

- Im dłużej środki pozostają w firmie, zwiększając płynność, odporność na kryzys i zdolność inwestycyjną, tym wyższa korzyść podatkowa dla przedsiębiorstwa - mówi wiceminister Jan Sarnowski odpowiedzialny za przygotowanie projektu.

Projekt Ministerstwa Finansów zakłada konkretne kryteria, które będą musiały wypełnić firmy chcące skorzystać z tak zwanego estońskiego CIT. Po pierwsze przychody nie mogą przekroczyć 50 mln zł. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów niemal 97% wszystkich spółek kapitałowych z w Polsce spełnia to kryterium.

Po drugie - udziałowcami mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Dodatkowo spółki nie mogą posiadać udziałów w innych podmiotach i muszą zatrudniać co najmniej trzech pracowników oprócz udziałowców. Z kolei przychody pasywne nie mogą przewyższać przychodów z działalności operacyjnej. Żeby skorzystać z estońskiego CIT spółki muszą także wykazywać nakłady inwestycyjne.

Z rozwiązania przygotowanego w Ministerstwie Finansów wynika, że podatnik będzie mógł wybrać system estoński na cztery lata, a następnie przedłużyć go na kolejne cztery. Przedłużenie takie będzie możliwe, jeśli w ostatnim, czyli czwartym roku, korzystania z rozwiązania estońskiego przedsiębiorca wciąż będzie spełniał wymienione wcześniej kryteria. Wyjątkiem jest przekroczenie przez przedsiębiorcę progu 50 mln zł przychodu. Jeśli dojdzie do tego w trakcie czteroletniego okresu, nie wykluczy to firmy z systemu estońskiego.

Ministerstwo Finansów przy okazji wskazuje, że po wprowadzeniu reformy CIT w Estonii, stopa inwestycji podwoiła się tam w ciągu trzech lat. Z kolei wzrost inwestycji w tym kraju w ciągu trzech lat był o około 40 punktów procentowych szybszy niż w państwach sąsiadujących.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025