Pewnie odpowiedź zaskoczy wielu, ale… można. Co więcej - przedsiębiorca, który właśnie założył własną firmę, nigdy wcześniej nie wystawił faktury i nie wypełnił PIT-a, może prowadzić księgowość swojej firmy. Wszystko przez tzw. uwolnienie zawodów.
Czy można zostać księgowym bez doświadczenia i bez certyfikatu
Od kiedy księgowy jest „wolny”
O uwolnieniu zawodu księgowego zaczęto głośno mówić razem ze wzrostem zainteresowania zewnętrznymi biurami rachunkowymi. Wcześniej każda firma miała księgowego albo księgowych, którzy świadczyli usługi tylko dla jednego podmiotu. Kiedy na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej firm wzrosło też zapotrzebowanie na usługi księgowe. Dziś outsourcing usług księgowych to już standard, co jest także efektem wspomnianej deregulacji zawodu księgowego.
Czy można zostać księgowym bez doświadczenia ale z programem
Wspomnieliśmy na początku, że nawet początkujący przedsiębiorca, bez jakiegokolwiek doświadczenia, może próbować samemu się rozliczać. Co więcej nie musi on nawet wiedzieć, jak wygląda faktura wystarczy, że wybierze, któryś z darmowych programów do wystawiania faktur. Potem wpisze podstawowe dane, a resztę zrobi za niego program. Podobnie jest z księgowaniem. Na rynku jest wiele ogólnodostępnych programów, które umożliwiają automatyczne księgowanie, generowanie plików JPK, deklaracji VAT czy PIT.
Jak znaleźć dobrego księgowego
Rynek usług księgowych jest obecnie bardzo duży. Biura rachunkowe istnieją nawet w małych miastach. W największych – można je liczyć w setkach! Jak więc znaleźć to, które oferuje najlepsze usługi? Wszystko zależy czego szukamy. Jeśli ma to być tylko obsługa księgowa sprowadzająca się do rozliczenia kilkunastu faktur, możemy śmiało kierować się ceną. Jeśli jednak chodzi nam o doradztwo podatkowe, albo pozytywnie rozumianą kreatywną księgowość to powinniśmy raczej szukać biura, gdzie zatrudniony jest także wykwalifikowany doradca podatkowy. Zawsze można też – na pierwszej rozmowie – zapytać o doświadczenie pracujących w biurze księgowych.