Biała lista VAT opublikowana

Biała lista VAT opublikowana

Ostatniego dnia maja opublikowano ustawę, która wprowadza nowy wykaz podatników VAT. Przepisy wejdą w życie 1 września, a sankcje mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, ale warto wcześniej przygotować się na wprowadzane zmiany.

Potocznie nowe przepisy określane są jako „biała lista podatników VAT”. Chodzi o stworzenie jednego, ogólnopolskiego systemu, który będzie zawierał informacje z funkcjonujących dzisiaj rejestrów i baz podatników VAT. Dodatkowo oprócz informacji który podmiot jest czynnym płatnikiem VAT, a który nie, zgromadzone dane zostaną rozszerzone. Chodzi m.in. o numery rachunków rozliczeniowych wskazanych w oficjalnych zgłoszeniach identyfikacyjnych lub zgłoszeniach aktualizacyjnych. Dodatkowo nowy rejestr ma być bardziej aktualny – będzie weryfikowany raz na dobę (w dni robocze), a podatnicy korzystający z bazy otrzymają także informację o dacie i godzinie, w której dokonali weryfikacji interesującego ich podmiotu. Kolejnym usprawnieniem ma być możliwość sprawdzenia kontrahenta na wybrany dzień wstecz – maksymalnie do 5 lat.

Przelew z innego konta a biała lista VAT

Oczywiście baza powstaje nie tylko po to, aby usprawnić weryfikację czynnych podatników VAT od strony obywatela. Będzie także bardzo ważna dla urzędników. Chodzi na przykład o wykorzystanie wspomnianych numerów kont. Jeśli przelew dotrze na rachunek inny niż wskazany w rejestrze, przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć wydatków do kosztów podatkowych. To jednak nie koniec kłopotów – przepisy przewidują bowiem dodatkowe sankcje. Nabywca zostanie objęty solidarną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe dostawcy – w części VAT proporcjonalnie przypadającej na daną transakcję. Oczywiście ustawa przewiduje możliwość odwołania – jeśli przelew dotrze na rachunek inny niż podany w rejestrze, należy zawiadomić o tym naczelnika Urzędu Skarbowego, ale najpóźniej trzy dni od daty tego przelewu.

Biała lista VAT opublikowana

Dołożenie kolejnych obowiązków księgowym?

To oczywiście nakłada na księgowych dodatkowe obowiązki. Po pierwsze będą musieli w odpowiednim czasie weryfikować, czy rachunek, na który dokonują przelew należy do czynnego podatnika VAT i znajduje się w rejestrze. Po drugie konieczne będzie kontrolowanie prawidłowości rozliczeń po dokonaniu przelewu – ewentualne błędy będą musiały być wychwycone najpóźniej trzy dni od przelewu, aby zdążyć zawiadomić urząd i uniknąć sankcji.

Aktualności

Porady Wakacje Składkowe – Czym Są i Jak Działają?

Szukasz oddechu od składek ZUS? Wakacje składkowe to nowe rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcom i komornikom na zwolnienie z opłacania składek przez jeden wybrany miesiąc w roku. Sprawdź, jak skorzystać z tej ulgi i odetchnij od comiesięcznych zobowiązań!

31 Październik 2024

Porady Optymalizacja kosztów w biurach rachunkowych

Współczesne biura rachunkowe stają przed wyzwaniami związanymi z optymalizacją kosztów. Rozwój technologii oraz rosnące wymagania klientów wymuszają na firmach księgowych poszukiwanie bardziej efektywnych rozwiązań. Jednym z kluczowych sposobów na redukcję kosztów jest wdrożenie systemu księgowego online.

9 Październik 2024