Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Biała lista i prywatne konta przedsiębiorców

Wszystko wskazuje na to, że część przedsiębiorców może być zmuszona do założenia nowych kont. To efekt białej listy podatników VAT, która zacznie obowiązywać 1 września. Na liście mają się znaleźć m.in. aktualne konta podmiotów płacących VAT. Jednak nie będzie tam kont prywatnych, a te z kolei są wykorzystywane przez wielu przedsiębiorców.

Biała lista stanie się od 1 września podstawą w rozliczeniach między firmami. Mówiąc najprościej – przed dokonaniem transakcji należy sprawdzić, czy konto, na które chcemy przelać pieniądze figuruje na białej liście VAT. Jeśli nie – dwie strony poniosą konsekwencje.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że biała lista ułatwi weryfikację kontrahentów, tym bardziej, że będzie uaktualniana raz na dobę, a dodatkowo będzie zawierać archiwum, w którym uzyskamy niezbędne informacje, na każdy wybrany dzień do 5 lat wstecz.

Jednak okazuje się, że dla wielu przedsiębiorców może stanowić dodatkowy obowiązek.

Chodzi o założenie konta firmowego. Na białej liście nie będzie bowiem prywatnych rachunków oszczędnościowych (tzw. ROR-ów). Te z kolei są często wykorzystywane przez przedsiębiorców – szczególnie w przypadku jednoosobowych działalności. Aby nie narażać się na konsekwencje, a właściwie aby dalej prowadzić działalność, niezbędne będzie założenie nowego rachunku. Może się bowiem okazać, że nasz kontrahent odmówi dalszej współpracy, jeśli na białej liście nie będzie wykazane konto – może się po prostu obawiać o konsekwencje wobec własnej firmy. Z kolei konto firmowe to dodatkowy wydatek – nawet co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie (w przypadku „darmowej” oferty mogą pojawić się opłaty dodatkowe, albo za poszczególne usługi).

Przypomnijmy – biała lista VAT obowiązywuje od 1 września. Najlepiej więc od razu po jej pojawieniu się sprawdzić, czy nasza firma jest w niej właściwie zdefiniowana – czy jest tam m.in. numer konta.

Jaki program do wystawiania faktur za darmo?

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025