Bezkarność w pierwszym roku pod znakiem zapytania

Bezkarność w pierwszym roku pod znakiem zapytania

Pomysł objęcia początkujących przedsiębiorców bezkarnością za błędy w rozliczeniach podatkowych stanął pod znakiem zapytania. Zastrzeżenia zgłosiło Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało, aby początkujący przedsiębiorcy – mówiąc wprost – mogli uczyć się na błędach. Chodzi o sytuacje, w których firmy przekraczają prawo, albo popełniają błędy w rozliczeniach w pierwszym roku swojej działalności. Urzędnicy przekonują, że bardzo często dochodzi do tego ze względu na nieświadomość albo zawiłość niektórych przepisów. Z drugiej strony takie błędy mogą zaważyć na przyszłości firmy – szczególnie jeśli popełniane są właśnie na początku działalności, kiedy kondycja finansowa jest bardzo niestabilna, a każda ewentualna kara może mieć decydujące dla niej znaczenie. Dodajmy, że tzw. prawo do błędu ma dotyczyć tylko mikro-, małych i średnich firm, a poza tym przepis nie zwalnia przedsiębiorców kompletnie z odpowiedzialności. Ma – po wykryciu błędu - niejako uświadamiać konsekwencje, jeśli nie zostanie on odpowiednio szybko naprawiony i dawać czas na tę naprawę.

Przedsiębiorca ma prawo do błędu, ale czy do każdego?

Dodatkowo przepis nie ma być stosowany w przypadku bardzo poważnych naruszeń przepisów. Zdaniem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pozwoli to wielu firmom utrzymać się na rynku, a innych zachęci do zakładania działalności – dzisiaj strach przed zawiłościami księgowymi i wysokimi karami może być dla niektórych decydujący przed podejmowaniem takiej decyzji.

Z kolei Ministerstwo Finansów uważa, że taki przepis może nie tylko ułatwić unikanie obowiązków podatkowych w pierwszym roku działalności, ale nawet wręcz je powodować. Może być niejako zachętą do nieuczciwych praktyk, skoro kara nie będzie nieuchronna i natychmiastowa.

Na wynik międzyresortowych konsultacji musimy jeszcze poczekać.

Aktualności

Porady Deklaracja DRA rozliczenie roczne składki zdrowotnej poradnik

Każdy przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od 2022 roku wprowadzono konieczność rocznego rozliczenia tej składki, co ma na celu dostosowanie wysokości opłaconych składek do rzeczywistego dochodu lub przychodu osiągniętego w danym roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok.

23 Marzec 2025

Program Kompleksowy przewodnik po rocznym zeznaniu podatkowym PIT w Polsce

Roczne zeznanie podatkowe PIT to obowiązek każdego podatnika osiągającego dochody na terytorium Polski. Prawidłowe wypełnienie i terminowe złożenie deklaracji pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami czy błędami, a także skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W tym przewodniku wyjaśnimy, kto musi złożyć PIT, jakie są dostępne metody jego składania, w jakich terminach należy to zrobić, jakie ulgi można odliczyć i jak z nich skorzystać.

16 Marzec 2025